Kategoriler
Geliştirici Günlükleri

SimpleDB Geliştirici Günlüğü #2

SimpleDB kütüphanesinin 1.1 sürümü için gelecek yenilikler ve yeni özellikler.

SimpleDB kütüphanesi için üzerinde çalıştığım ve önümüzdeki günlerde yayınlamayı planladığım 1.1 sürümü ile birlikte ufak tefek eklemeler ve düzenlemelerden biraz daha fazlası ile geliyor.

IS ve IS NOT

Öncelikle şimdiye kadar where() metotlarında IS ve IS NOT sorguları oluşturamıyordunuz. Bunun en büyük nedeni benim metodu yazarken bu 2 sorgu tipini gözden kaçırmamdı. 🙂 Bununla ilgili bir kaç kişiden geri dönüş aldım. Henüz yayınlamamış olsam da bu eklemeyi yaptım.

Hata Yönetimi

Oluşan hatalar konusunda şimdiye kadar hataları ekrana doğrudan yazdırılma yolunu kullanıyordum. Bunun çeşitli sebepleri vardı. Ancak bunun yayındaki projelerde bazı sorunlara neden olabileceği yönünde bazı fikirler oluştu.

1.1 sürümüyle birlikte artık bağlantı bilgilerini verdiğiniz dizi içerisinde “development” anahtarına sahip bir elemanımız var. Bu elemanın değeri false ise ölümcül olmayan hatalar görmezden gelinecek ya da çok kısıtlı “Veritabanına bağlanılamadı.” gibi basit ve teknik detay içermeyen bir hata, true ise teknik detayları da içerebilecek bir hata fırlatılacaktır.

Bağlantı Linkini Manuel Bildirme

Şimdiye kadar veritabanı bağlantı bilgilerini bir dizi olarak SimpleDB kütüphanesine veriyordunuz. 1.1 sürümüyle birlikte bağlantı linkini kendiniz manuel olarak oluşturup bildirebileceksiniz.

Daha Fazla Metot

Bir SQL sorgusu inşa etmekten biraz daha fazlasını örneğin bir Veritabanı inşa etmenizi sağlayacak bazı metotlar da ekliyorum. Bunların bir kısmını yazdım bir kısmı ise henüz plan aşamasında.

SimpleDB : Basit Model Oluşturun

Benim için bu sürümün en büyük geliştirmesi kendi model sınıflarını türetebileceğiniz Model sınıfı oluyor.

Model sınıflarınız üzerinden daha hızlı işlem yapmanızı sağlayacak bir sınıf yazıyorum. Bu sınıf gelişmiş çerçevelerden aşina olduğunuza benzer yapıları kurmanızı ve kullanabilmenizi sağlayacaktır. Ancak bunu kullanmak zorunda elbette olmayacaksınız. Bu hafif sınıfı sadece isterseniz, kullanacaksınız. İstemezseniz kütüphaneyi eski şekliyle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Doğrulama ve sınama yöntemleriyle birlikte, basit kullanımı sayesinde veritabanı işlemlerini daha da kolaylaştıracağını umuyorum.

Yeni sürümü bir aksilik olmazsa; 8 Ekim 2021 Cuma gününe kadar yayınlamaya çalışacağım.

SimpleDB kütüphanesine ve kullanım talimatlarına https://github.com/muhametsafak/simpledb adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazar Muhammet ŞAFAK

1992 İstanbul doğumluyum. 2008 yılından beri profesyonel olarak PHP geliştiriyorum. Her ne kadar ağırlıklı olarak PHP üzerinde çalışsam da C, C++, Python, Java programlama dillerini de kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın