Raspberry PI ile yapılabilecek en kullanışlı şeylerden birisi yerel ağ üzerinde dosya transferinizi kolaylaştıracak bir Samba Sunucusu haline getirmektir.

Temel işlev olarak Harici bir Harddisk ve ya USB Belleği bağlayarak ağ üzerinde paylaşmanızı sağlar. Elbette Raspberry PI 3’de USB 2.0 ve 100Mbps limitin bulunduğunu unutmayın.

Donanımsal limitler sizin için sorun oluşturmuyorsa başlayabiliriz. Bu iş için elimde var olan 1TB kapasiteli WD marka harici bir HDD kullanacağım. İleride bunun yanına bir kaç HDD daha ekleyebilirim.

Raspberry PI, USB portları üzerinden HDD için gerekli gücü sağlama konusunda yetersiz olabilir. 1TB 2.5″ tek bir HDD için gerekli gücü sağlayabileceği belirtilse de ben bu iş için harici bir adaptörü olan USB çoklayıcı kullanacağım. Böylece ileride daha hazla HDD bağlayabilme imkanım da olacak.

Hazırsanız artık başlayalım. İlk olarak işletim sisteminin NTFS dosya formatını desteklemesini sağlamalıyız. Aksi takdir de Windows için yapılandırılmış disk bölümlerini göremeyebilir.

sudo apt install ntfs-3g -y

HDD Bağlanması

Fiziksel olarak bağlama işlemini tamamladıktan sonra yapmanız gereken bir kaç küçük adım var. Raspberry her kapanıp açıldığında HDD aynı PATH adresine bağlanmalıdır. Ben “/home/pi/share” diye bir yol oluşturup diski de bu yol içerisinde bir alt dizine bağlayacağım.

sudo mkdir /home/pi/share
sudo mkdir /home/pi/share/HDD01

Bağlı diskleri görebilmek için aşağıdaki komutu verelim.

sudo fdisk -l

Yukarıdakine benzer bir çıktı alacaksınız. Gördüğünüz gibi bağladığımız 1TB’lık harddisk /dev/sda1 olarak görünüyor. Bunu paylaşacağımız dizine bağlayalım.

sudo mount -t auto /dev/sda1 /home/pi/share/HDD01

Sistem her yeniden başladığın bu bağlama işlemini yeniden yapmamak için fstab dosyasına bir satır eklememiz gerekiyor. Öncelikle bağladığımız harddiskin uuid’sini öğrenmeliyiz. Bunun için aşağıdaki komutu veriyoruz.

sudo blkid

Buradaki UUID değerini kullanacağız. Bu değeri bir yere yazdıktan sonra aşağıdaki komutu kullanarak fstab dosyasını düzenleyebilirsiniz.

sudo nano /etc/fstab

Alt satıra geçip, yeni harddiski hangi yola ilişkilendirmesi gerektiğini söyleyelim. Bu işlem için aşağıdaki satırı kendinize uyarlayarak ekleyin.

UUID=B20EAD940EAD51E1	/home/pi/share/HDD01	auto	noatime	0	0

CTRL+O ve Enter basarak kaydedin ve CTRL+X ile dosyayı kapatın.

Samba Server Kurulumu

Şimdi sıra Samba’nın kurulumuna geldi. Aşağıdaki komutu vererek kurulumu yapabilirsiniz.

sudo apt install samba samba-common-bin -y

Kurulum tamamlandıktan sonra yapılandırmaya geçebiliriz. Bunun için smb.conf dosyasını düzenleyeceğiz. Aşağıdaki komutu vererek hemen düzenlemeyi yapalım.

sudo nano /etc/samba/smb.conf

Dosyanın en alt satırına aşağıdaki satırları ekleyin.

[HomePI]
	comment	= HomePI
	path	= /home/pi/share/HDD01
	valid users	= @users
	force group	= users
	create mask	= 0660
	directory mask	= 0771
	read only	= no

CTRL+O ve Enter’a basarak dosyayı kaydedin, CTRL+X ile kapatın. Yaptığımız bu değişikliklerin uygulanması için Samba servisini yeniden başlatmamız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki komutu verin.

sudo service smbd restart

Artık Samba sunucusu paylaşıma açtığımız dizini ağ üzerine açtı. Şimdi bu dizine ulaşabilecek bir kullanıcı oluşturup tanımlayalım.

sudo useradd homepi -m -G users

“homepi” adında bir kullanıcı oluşturup bunu “users” grubuna dahil ettik. Şimdi “homepi” kullanıcısı için bir şifre oluşturalım.

sudo passwd homepi

Bizden bir parola yaratmamızı istiyor.

sudo smbpasswd -a homepi

Şimdide homepi kullanıcısının samba parolasını oluşturmanızı istiyor. Parolayı ağ üzerindeki cihazlardan dosyalara ulaşım sağlarken kullanacağız. Unutmayacağınız ve yeterince güvenli bir parola seçtiğinizden emin olun.

Tüm adımlar sorunsuz ve doğru şekilde takip edebildiyseniz artık bu dosyalara ulaşmak için aşağıdaki yolu kullanabilirim.

\\192.168.8.2\HomePI

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir