Tek tahta bilgisayar olarak Türkçeye çevirebileceğimiz mini bilgisayarlar arasında en yaygın olarak bilinenidir. Her single board computer (tek tahta bilgisayar) gibi CPU, RAM, GPU gibi tüm donanımları tümleşiktir.

Raspberry PI ilk olarak öğrencilerin yazılım konusunda kendisini geliştirmesi için tasarlanmış olsa da geldiğimiz noktada başta makerlar olmak üzere çok farklı insan grupları tarafından sevilerek kullanılmaktadır. X86 mimarisi yerine ARM mimarili bir işlemci kullanır. Ve gündelik olarak kullandığımız bilgisayarlara göre zayıf bir donanım gücüne sahiptir.

Donanım ve Teknik Özellikler

Zayıf donanıma sahip dediğime bakmayın. Raspberry PI 3 modelinde ARM mimarisini kullanan 1.2Ghz’de çalışan 4 çekirdekli 64 bit bir işlemciye sahiptir. Yine bu modelde 1GB RAM bulunur. 1080p 60FPS video oynatabilir. Wi-Fi ve Bluetooth desteğini de dahili olarak sunuyor.

Geliştirilmeye devam eden Raspberry PI geçtiğimiz günlerde 4 modelini duyurdu. 2 ve 4 GB RAM seçenekleri ile gelen yeni Raspberry PI 4, işlemci frekans hızını 1.5Ghz’e çıkarmış. 4K 60Fps video oynatabiliyor. Üstelik artık gigabit ethernet portuna ve USB3.0 bağlantılarına da sahip.

İşletim Sistemi ve Yazılımlar

Bir kredi kartı büyüklüğünde olan bu minik bilgisayar ARM işlemci mimarisi için geliştirilmiş hemen her işletim sistemi ile çalışabilmektedir. Kendi vakfı tarafından geliştirilmiş Debian çekirdeğini kullanan Raspbian adında bir işletim sistemi de vardır. Bununla birlikte popüler bir Linux dağıtımı olan Ubuntu’nun Mate işletim sistemi ile de kullanılabiliyor. Haliyle Debian ve Ubuntu üzerinde çalışan hemen her kütüphane ve uygulamayı (donanımın el verdiği ölçüde) kullanma imkanınız var. (Bunların yanında neredeyse her Linux dağıtımın da ARM mimarili cihazlar için bir sürüm görüyorum. Muhtemelen bu doğrudan Linux tarafından sağlanan bir destektir.)

Microsoft tarafından geliştirilen Windows iOT işletim sistemini de destekliyor. Bilmeyenler için hemen uyarayım. Bu son kullanıcı düşünülerek hazırlanılmış bir işletim sistemi olmadığı için alışık olduğumuz Windows ortamı bunda bulunmuyor.

Android işletim sistemini kurmakta elbette mümkün ancak android’in RAM yiyici bir canavar olduğunu söylemem gerekiyor. 2 GB ve üstü bir belleğe sahip olan modelleri kullanmıyorsanız ben tavsiye etmiyorum.

İnternette amaca yönelik irili ufaklı yüzlerce işletim sistemi bulmanız da mümkün; ne var ki ben tavsiye etmiyorum. Bu tür şeylerde sorunla karşılaşmanız olasıdır ve sorunu çözmek için döküman bulmak son derece zordur. Çünkü genellikle kişiler tarafından geliştirilmiş olan bu küçük işletim sistemlerinin bir geliştirici topluluğu bulunmaz.

Resmi destek sağlanan İşletim Sistemlerini https://www.raspberrypi.org/downloads/ sayfasından görebilirsiniz.

Kullanım Alanları

İlk çıkış amacına uygun olarak Raspberry PI eğitim alanında Dünyanın birçok yerinde öğrencilerin eğitiminde kullanılıyor. Eğitim dışındaki kullanımı daha yaygın olan Raspberry PI ile yapabileceklerinizin iki sınırı bulunuyor. Cihazın donanımı ve hayal gücünüz. Raspberry PI ile minik bir oyun konsolu yapanda var, bir kaç tanesini bir araya getirip süperbilgisayar yapanda.

Ben niye bunları anlattım?

Şimdi bilgi verme kısmını bırakıp benim niye bunları anlattığım kısmına geçelim. Bir ve ya bir kaç Raspberry PI kullanarak hayatımı kolaylaştıracak bir kaç işe yarar proje yapacağım. Öncesinde size bu küçük canavarı biraz tanıtayım istedim.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir