PHPXI – Web Framework

PHPXI; PHP programlama dili ile programlanmış; MVC mimarisini kullanan açık kaynaklı bir web framework’üdür.

MVC mimarisinde açık kaynaklı olarak kodlayıp GNU GPL 3 lisansı ile dağıtımını yaptığım PHP web frameworktür.

Temel amacı; en temel ve en hızlı şekilde MVC mimarisini kullanarak bir proje oluşturmaktır.

Neden ortaya çıktı?

PHPXI frameworkünün ortaya çıkışının 3 temel nedeni var.

  1. Esneklik; piyasada onlarca açık kaynaklı framework bulunmasına rağmen bu frameworkler kendi kodlarına müdahale edildiği durumlarda son derece katı davranıyorlar.
  2. Hafiflik ve performans; piyasada bulunan frameworkler her ihtiyaca cevap verebilmeyi amaçlamaktadır. Bu yüzden projenizde belki de hiçbir zaman kullanmayacağınız sınıfları, fonksiyonları, dosyaları tutuyor olabilirsiniz.
  3. Öğrenme Süreci; piyasadaki frameworklerin çok fazla gelişmiş özellik barındırmasından kaynaklı öğrenme süreçleri oldukça uzayabilir. Bu durum projeye sonradan dahil olacak geliştiricilerin adaptasyon sürecini oldukça uzatmaktadır.

İndirme ve Kurulum

Buradan en güncel sürümü indirebilirsiniz. (Farklı bir sürümü indirmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.)

Kurulum işlemi gerekli değildir. İndirdiğiniz dosyayı açıp, sunucuya atmanız yeterlidir. Yine de bir yönelgeye ihtiyaç duyarsanız buradaki yönelgeyi takip edebilirsiniz.

Döküman

Mümkün olduğunca anlaşılır ve sade bir şekilde dökümanlama yapmaya çalışıyorum. Orta seviye bir PHP geliştiricisi ortalama 1-2 saat arasında frameworkün tüm detaylarına hakim olarak geliştirebilir. Buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu sitede PHPXI bölümde çeşitli örnekler ve geliştirici günlüklerini bulabilirsiniz.

Yazar Muhammet ŞAFAK

1992 İstanbul doğumluyum. 2008 yılından beri profesyonel olarak PHP geliştiriyorum. Her ne kadar ağırlıklı olarak PHP üzerinde çalışsam da C, C++, Python, Java programlama dillerini de kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın