Kategoriler
Geliştirici Günlükleri

PHP için JSONBase Kütüphanesi

Bir veri tabanına bağlanmak ve çeşitli sorgular oluşturmak için bir veri tabanı kütüphanesini kullandınız mı? Çok büyük bir rahatlık sağlıyor. Peki hiç JSON yapısının verileri saklamak için çok uygun olduğunu fark ettiniz mi? Fark etmiş olmalısınız; uzun yıllardır NoSQL geliştiriliyor.

Her neyse küçük projeler için veri tabanı kullanma fikri her zaman iyi bir fikir değildir. Her hangi bir metin dosyası ile bu verilerin tutulması ve daha sonra ihtiyaç duyulduğunda verileri o dosyadan çekmek daha pratik ve hatta daha hızlıdır.

Elbette basit bir JSON dosyasından belli verileri çekerek çalışmak hali hazırda bir kaç satır koda bakıyor, öyleyse niçin bir kütüphane kullanmalıyım? Aslında cevabı bu içeriğin giriş cümlesinde verdim. Elbette basit şekilde bir sorgu inşa edebilmek ve diğer bir çok işlemi tek bir komut ile yapabilmek için.

Temelde JSON dosyasını veri tabanı olarak kullanmak elbette benim fikrim değil. Ancak istediğim basitlikte kullanabileceğim bir kütüphane bulamayınca kolları sıvayıp kendim bir tane yazdım ve yayınladım.

Zamanım oldukça bu kütüphaneyi biraz da gelen istekler doğrultusunda güncellemeye ve geliştirmeye devam edeceğim. Kütüphaneye https://github.com/muhametsafak/jsonbase adresinden ulaşabilirsiniz. Kullanımı son derece basit olsa da yine README.md dosyasında kullanım talimatlarını bulabilirsiniz.

Bir sorun yaşarsanız ya da bir hatayla karşılaşırsanız lütfen bana bildirin.

Yazar Muhammet ŞAFAK

1992 İstanbul doğumluyum. 2008 yılından beri profesyonel olarak PHP geliştiriyorum. Her ne kadar ağırlıklı olarak PHP üzerinde çalışsam da C, C++, Python, Java programlama dillerini de kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın