Kategoriler
Java

Java Geliştirme Ortamının Kurulumu

JAVA popülerliğini her geçen gün daha da arttıran bir programlama dili olmasının yanında yazılım geliştiricilerinin de sıklıkla başvurduğu dillerin arasında üst sıralarda yer alıyor. Bununla birlikte yapılan birçok anket, JAVA programlama dilini bir çok bakımdan ilk sırada gösteriyor.

Bu paylaşımımda Windows işletim sistemi üzerinde JAVA geliştirme yapmak isteyenler için geliştirme ortamının nasıl kurulacağını anlatmaya çalışacağım. Ancak neredeyse birebir aynı adımları uygulayarak Linux ve Mac OS üzerinde de JAVA geliştirme ortamını kurabilirsiniz.

Kategoriler
PHP

PHP Geliştirme Ortamının Kurulması

PHP programla dilini kullanarak geliştirme yapabilmek için öncellikle PHP komutlarını algılayarak işlemleri yapabilecek bir ara katmana ihtiyacımız var. Geliştirme ortamı olarak isimlendirebileceğimiz bu ortam yazdığımız PHP komutlarının uygun şekilde yorumlanmasını ve çalışmasını sağlayacaktır. PHP için geliştirme ortamının 4 temel bileşeni bulunur. Web sunucusu, veritabanı sunucu, elbette PHP yorumlayıcı ve bir hata ayıklama aracı.

Kategoriler
PHP

PHP Geliştirme Ortamının Kurulması (Ubuntu)

Ubuntu işlem sistemi üzerinde PHP dosyalarını yerel de çalıştırmak istiyorsanız PHP geliştirme ortamının kurulumunu yapmanız gerekir. Uzun bir anlatım olacak o yüzden uzatmadan hemen yapılması gereken işlemlere geçiyorum;

Kategoriler
C/C++

C++ Geliştirme Ortamının Kurulması (Ubuntu)

Bir süredir gelişmiş IDE seçeneklerinden ziyade son derece kullanışlı, her dili destekleyen ve her platformda kullanılabilen Visual Studio Code kullanıyorum. Hafif, hızlı, kullanışlı bir editör olmasının yanı sıra geliştirme yapacağınız diller için geliştirilmiş eklentilerle adeta gelişmiş bir IDE olabiliyor. Açık kaynaklı olarak geliştirilmeye devam ediyor olması da cabası. Daha önce VS Code editörünü özelleştirme ile ilgili bir içerik paylaşmıştım. Buradan o içeriğe ulaşabilirsiniz.