Kategoriler
Algoritma

Algoritma Türleri

Algoritmalar prosedürleri işletme şekillerinden dolayı farklı kategorilere ayrılmaktadır.

Algoritmaların en temel çalışma bileşenlerinden biri belirli koşullar altında kendini tekrar eden kod blokları yani iterasyonlardır.

Direkt algoritmalarda iterasyon yoktur. İterasyonlarla çalışmayan algoritmalara direkt algoritmalar denir.

Ardışık Algoritmalar

Direkt algoritmaların aksine problemin çözümünü yerine getirmek üzere pek çok algoritma ardışık şekilde çalışır. Bu algoritmalara ardışık algoritmalar denir.

Yakınsak Algoritmalar

Aranılan çözüme doğru yaklaşık bir değeri kesin çözüm olarak alan ardışık algoritmalar yakınsak algoritmalar olarak adlandırılır.

Yaklaşık algoritmalar sonlu değildir; fakat her bir ileri iterasyonla kesin çözüme biraz daha yaklaşmış olurlar.

Sonlu algoritmalar, iterasyonların sonlu bir sayısında kesin çözümü garanti eden yakınsak algoritmalardır ve kendi arasında yol yapılı ve ağaç yapılı olmak üzere ikiye ayrılır.

Sonlu algoritmaların çoğunluğu yol yapılı algoritmalardandır. Yol yapılı algoritmalarda bir iterasyon, bir önceki iterasyon dizilerinde farklı dallar üretmeksizin takip eder.

İterasyon dizilerinin çok paralel dalları içeren yapısı vardır. Çoğu arama algoritması ağaç yapılı algoritma türündendir.

Yazar Muhammet ŞAFAK

1992 İstanbul doğumluyum. 2008 yılından beri profesyonel olarak PHP geliştiriyorum. Her ne kadar ağırlıklı olarak PHP üzerinde çalışsam da C, C++, Python, Java programlama dillerini de kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın